Aktualności Biegi narciarskie LKS Markam

Sukcesy narciarzy biegowych

Za biegaczami narciarskimi półmetek sezonu i już pierwsze ogólnopolskie sukcesy zawodników LKS „Hilltop” Wiśniowa-Osieczany. Na zakończonych właśnie Mistrzostwach Polski Młodzików i Juniorów D i E w Tomaszowie Lubelskim sztafeta klubowa w składzie Kinga Dróżdż, Izabela Banach, Gabriela Gdula i Weronika Janisz zdobyła srebrny medal. Młode zawodniczki otarły się o złoto przegrywając na ostatniej zmianie ze sztafetą gospodarzy.
Kolejnym wielkim osiągnięciem było zakwalifikowanie się Weroniki Kalety do kadry na Europejski Festiwal Młodzieży, który odbędzie się w Turcji. Weronika wywalczyła kwalifikacje po bardzo dobrych startach w Pucharze Polski w Ustrzykach Dolnych, Zakopanem i Wiśle, gdzie kilkakrotnie zajmowała miejsca w czołówce. O dobrym przygotowaniu zawodniczki do sezonu świadczyły już wysokie wyniki w zawodach FIS w Strbskim Plesie na Słowacji w grudniu, gdzie Weronika zajęła 3 miejsce. Jej klubowa koleżanka – Iwona Piekarz prezentuje coraz lepszą formę. Na ostatnich zawodach Pucharu Polski w Wiśle zajęła 4 miejsce w biegu na 5 km techniką dowolną. Realizując przygotowania do Mistrzostw Polski Seniorów oraz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych dziewczęta startowały w Biegu Podhalańskim na 15 km, gdzie po emocjonującym finiszu Weronika zajęła pierwsze miejsce, a Iwona drugie. Obie zawodniczki to uczennice SMS Zakopane.
Na Mistrzostwach Świata Juniorów U-23 w Park City w Stanach Zjednoczonych jedyną zawodniczką reprezentująca nasz kraj była Urszula Łętocha – zawodniczka LKS „Hilltop” Wiśniowa-Osieczany. Ula zajął 31 miejsce w sprincie oraz 34 miejsce w biegu na dystansie. Urszula jest członkiem kadry narodowej i w tym sezonie startowała kilkakrotnie w Pucharze Świata, Alpen Cup i Slavic Cap. Na zawodach FIS w słowackim Strbskim Plesie dwa razy była druga.
Sukcesy starszych koleżanek dopingują młodszych członków klubu do pracy. W czterech edycjach Małopolskiej Ligii w Biegach Narciarskich Kinga Dróżdż zdobyła 4 medale – 3 złote i 1 srebrny, Karolina Kaleta 2 srebrne i 2 brązowe, Gabriela Gdula -1 złoty i 1 srebrny, Izabela Banach – 1 brązowy, Weronika Janisz – 2 brązowe, Mikołaj Janisz – 2 srebrne. W pierwszej dziesiątce systematycznie plasują się Małgorzata Bajer, Ewa Kuropatwińska, Martyna Hajduk, Izabela Dudzik, Kamil Dudzik, Sandra Bonder, Agata Obajtek, Olga Krzeszewska, Adam Kowalczyk, Szymon Woźniczka, Oskar Rokosz oraz Natalia Szymoniak.
– Przed starszymi zawodniczkami najważniejsze czempionaty krajowe – mówi trenerka i prezes klubu Anna Bubula. – Dziewczęta prezentują coraz lepszą dyspozycję, co stawia je w gronie faworytek w ich kategoriach wiekowych. W najbliższy weekend odbędzie się pierwsza część Mistrzostw Polski Seniorów, na których wystartują Ula, Weronika i Iwona. Mamy nadzieję, że na drugą część mistrzostw zaplanowanych na marzec do startów powróci kontuzjowana Sylwia Jaśkowiec i uda nam się powtórzyć sukcesy z ubiegłego roku.
Trenerami klubowymi, oprócz prezes Anny Bubuli, są Bogdan Łętocha i Elżbieta Muta.